Årets gökotta gick till två torpruiner i Hermundstorp. Det var 19 vuxna och 5 barn som kom trots regn och kyla. De fick höra historien om soldattorpen som introducerades på 1680-talet och soldater som bönderna i Hämundstorps rote ansvarade för.
Första stoppet var vid Backen/Tigers torp där ofta avskedade soldater fick bo. 1780 var den första avskedade soldaten som hittats i böckerna. Sista boende var torpare Edor Johansson med fru och 6 barn. Hans far bodde kvar till 1925 då han dog 91 år gammal, sen blev torpet öde. Namnet Tigers kom från avskedade soldaten Bengt Andersson Tiger som bodde här med sin familj på 1860-talet.
Efter en kort tipspromenad, med frågor för både vuxna och barn, kom man till nästa torp.
Det var Sävs soldattorp. Detta torp nämns första gången 1727 men sen fanns inget skrivet förrän 1780 då soldat Fredrik Bergman med familj bodde här. Det var ett flertal soldater som bodde här under 1800-talet och sista soldaten var Bernt Johan Eriksson Säf med familj. De hade 9 barn, 8 döttrar och en son. Bernt fick avsked 1904 och torpet blev öde 1907.
Vid denna väl bevarade ruin intogs fikat och tipsraderna rättades. Monica Svensson och Per-Arne Pettersson var bäst och hade 8 rätt. De 5 barn som tippat fick också priser. När man promenerade mot bilarna var solen nästan på gång och det hade slutat regna en stund.
Om man är intresserad hembygdsföreningens besök vid torp även under tidigare gökottor finns det mera att läsa på hemsidan under Torpvandringar.
Foto Monica Svensson – Text Britt-Marie Andersson






